reklama

Najvýznamnejšie historické dokumenty Slovenska - 1.diel

V rámci získavania nových poznatkov a ďalšom štúdiu som sa v poslednej dobe venoval skúmaniu slovenskej histórie pohľadom najdôležitejších dokumentov slovenského národa. Tento článok je prvý, a budem sa v ňom venovať obdobiu Veľkej Moravy, no nie prísne historickým pohľadom, ale skôr trošku menej náročným a verím, že aj ľahko uchopiteľným spôsobom. Priznám sa, že celý prechod dejinami a dokumentami s nimi spojenými, od Veľkej Moravy až po našu súčasnú ústavu, je plný zaujímavých informácií a objasňuje mnohé súčasné názory, cítenie a potreby našich ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

1. Veľká Morava a príchod vierozvestcov

Existencia Veľkej Moravy mala z historického pohľaduvýznamný vplyv na neskorší vývin Slovenska a zakladá jeho korene.V období týchto rokov (833 –moravské knieža Mojmír porazil Pribinu (Nitra) a spojil obe kniežatstvá doVeľkej Moravy až 907 – rozpad VeľkejMoravy) sa na celom území rozšírilo kresťanstvo, a na toto územie sašírilo hlavne zo západu. Rastislav sa usiloval o väčšiu nezávislosť odVýchodofranskej ríše, chcel to dosiahnuť vytvorením vlastného biskupstvaa preto sa obrátil na byzantského cisára Michala III , s prosbouo vyslanie misionárov ovládajúcich slovanský jazyk.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 863prišli na Veľkú Moravu bratia zo Solúnu, Konštantína Metod. Ich pôsobenie bolo všestranné, hlavne však misijné. Konštantínuž pred príchodom zostavil slovanskú abecedu a tiež aj písmo – hlaholiku – čo umožnilo prekladBiblie a iných textov do slovanského jazyka. Obaja vierozvestcoviazaložili i slovanské učilište, ktoré bolo centrom kultúry, vzdelanostia literárnej tvorby. Medzi pôvodné diela, ktoré tu vznikli patria predslovk evanjeliu – Proglas,a tiež aj Život Konštantínova Život Metodov. Konštantín mal bohaté skúsenostiz diplomatických misií, Metod mal právnické vzdelanie a bol dobrýmorganizátorom cirkevného i spoločenského života.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obaja obhajovali svoje preklady i liturgiuu pápeža Hadriána II, ktorý v roku 867 uznal slovanské bohoslužobné knihy a jazyk za rovnocennýtrojjazyčiu – hebrejčina, latinčina a gréčtina. Konštantín zostalv Ríme, vstúpil do kláštora a prijal meno Cyril, zomrel roku 869. Metoda pri návrate zajalia až po zásahu pápeža sa po roku 873vrátil na Veľkú Moravu, aby pokračoval v začatom diele. Zápaso slovanskú liturgiu sa stal súčasťou politického zápasu o ovládnutieVeľkej Moravy a aj celého Podunajska. Franskí kňazi sa usilovali pôsobenievierozvestcov zmariť a odstrániť slovanskú liturgiu.

Pápež Ján VIII. bulou Industriae tuae znovu povolilpoužívanie slovanského jazyka pri bohoslužbách a potvrdil Metoda vofunkcii arcibiskupa, a týmto sa Metod stal horlivým organizátoromcirkevného života na Veľkej Morave. Avšak nový pápež Štefan V. pod vplyvombavorského kléru vydal v roku 885 zákaz používať slovanskú liturgiu,v tomto roku Metod zomiera a vládca Veľkej Moravy Svätopluk napápežov podnet vyhnal Metodových žiakov z ríše. Týmto sa Slovania naslovenskom území na dlhé obdobie začlenili do latinskej kultúrnej sféry.Slovanské písomníctvo sa na našom území vytrácalo, avšak pokračovalo vo vývojiv Bulharsku a Kyjevskej Rusi, kde sa stalo základom pre vznikcyriliky. Pôsobenie solúnskych bratov neprinieslo len bohatú duchovnú kultúru,ale aj pozoruhodnú materiálnu kultúru – zachovali sa umelecké predmety, meče,náušnice, prstene, ostrohy, konské postroje a taktiež aj sakrálnea svetské staviteľstvo. Príkladom sú bazilika na BA hrade, kostoly naDevíne, v Nitre, Nitrianskej Blatnici. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Pápežská Bula Gloria In Excelsis Deo

Rím –po 14 februári 869

PápežHadrián II. (867 – 872) v kontexte udalostí odohrávajúcich sa v rokochod príchodu vierozvestcov na Veľkú Moravu ( 863 ) a nasledujúcich, prijalKonštantína a Metoda v Ríme, čomu predchádzala obhajoba slovienskehobohoslužobného jazyka v známej dišpute v Benátkach v roku 867proti trojjazyčníkom ( obhajcovia používania iba troch jazykov v liturgii– hebrejčinu, gréčtinu a latinčinu), a na Vianoce roku 867 položilbohoslužobné knihy v slovienskom jazyku na oltár v bazilike sv. Petra, a tým získali solúnsky bratia so svojím sprievodom pre Veľkú Moravunielen bohoslužobný jazyk, ale aj literárny jazyk, ako dôležitú súčasť rozvojakaždej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PápežHadrián II. touto Bulou povolil používať slovienčinu, s obmedzením, aby sapri omši epištoly a evanjelium čítali najprv po latinsky a potomsloviensky. Slovienčina sa ako bohoslužobný jazyk používala do roku 885.

Spomínanálistina sa zachovala iba slovienskom preklade v Živote Metoda, kapitola 8.Sloviensky text listu bol spracovaný na základe gréckej predlohy, ktorá vzniklaz latinského originálu.

Zaujímavépasáže:

  • prihovára sa Rastislavovi,Svätoplukovi a Koceľovi

  • viera bez činov je mŕtvaa odpadajú i tí, čo sa nazdávajú, že Boha poznajú a činmisa od neho odvracajú

  • po preskúmaní sme sa rozhodli poslaťMetoda, vysväteného aj s učeníkmi do Vašich krajov, aby Vás učil,prekladal Vám knihy, a podľa celého cirkevného poriadkui s krstom a svätou omšou

  • zachovávajte obyčaj, aby stev omši najprv čítali epištoly a evanjelium po rímsky (latinsky)a potom po sloviensky, aby sa splnilo slovo Písma: všetci budúhovoriť rozličnými jazykmi veľké veci Božie, ako im dal Duch Svätý hovoriť

  • ak by sa niekto z Vašichučiteľov od pravdy obracal k bludom, opovážil by sa Vás zavádzaťa haniť knihy Vášho jazyka, nech je vytvorený nielen od prijímania,ale aj z cirkvi, kým sa nenapraví.


3. Pápežská Bula Industriae Tuae

Rím –jún 880

Listina, bula Industriae Tuae, bola odpoveďou pápeža Jána VIII. (872 – 882) na obviňovanie Metoda bavorským klérom z herézy(novátorstvo, kacírstvo, rozkolníctvo).

V tejto listine je prvýkrát písomne doložené Moravskéarcibiskupstvo. Predtým v roku 879, bol Metod titulovaný ako arcibiskupPanónskej cirkvi. Touto listinou bolo zriadené Nitrianske biskupstvo, akojediné lokalizované biskupstvo moravskej provincie. Zároveň pápež potvrdzujeMetoda v hodnosti arcibiskupa a potvrdzuje jeho pravovernosť,a za biskupa nitrianskeho biskupstva a zároveň pomocníka Metodamenuje Vichinga, a touto listinou taktiež potvrdzuje sloviensky bohoslužobnýjazyk.

Aj napriek všetkým týmto udalostiam a listinám franskéduchovenstvo získavalo čoraz väčšie pozície. Je takmer isté, že latinskáliturgia prevládala. Po smrti Metoda (885), aj napriek tomu, že si sámvyhliadol za svojho nástupcu Gorazda, pápež Štefan V. pod vplyvom franského kňazstvaa nitrianskeho biskupa Vichinga vydal v roku 885 zákaz používaniaslovienskeho jazyka v liturgii.

Biskup Viching sa ujal správy nad cirkvou vo veľkomoravskomprostredí a postupne likvidoval cirkevné a kultúrne dielo solúnskychbratov a ich žiakov. Nastúpil nútený exodus prívržencov Metoda a zasúhlasu mlčanlivého Svätopluka I. zanikli na Veľkej Morave slovienske cirkevnéškoly, zdroj kultúry a identity.

Zaujímavé pasáže:

  • pápež oslovuje Svätopluka, akoslávneho vladára a milovaného syna

  • vypočuli si Metoda, či vyznávavierovyznanie pravej viery a pri bohoslužbách spieva tak, ako tosvätá rímska cirkev zachováva

  • dáva príkaz, aby Metoda prijali akovlastného pastiera

  • ustanovili arcibiskupstvoa stanovili, že s Božou pomocou zostane navždy platné

  • nariaďujú všetkým kňazom, diakonoma Slovienom, ako aj všetkým ktorí tam žijú, aby sa podriadilia poslúchali Metoda

  • tí, ktorí nebudú poslúchať nech súvyhnaní z cirkvi a ich územia

  • nariaďuje, aby sa evanjelium všadečítalo pre väčšiu slávu Božiu najskôr po latinsky a potom aj jazykomslovienským


Miloš Hajdin

Miloš Hajdin

Bloger 
  • Počet článkov:  71
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nemožné je iba jednou z možností... Zoznam autorových rubrík:  CestovanieŠportPolitikaÚvahyPríhodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu