Malá úvaha o treste...

Autor: Miloš Hajdin | 29.1.2007 o 18:39 | Karma článku: 9,18 | Prečítané:  5254x

5 miliónov = 5 rokov...alebo, čo rok to milión?

Asi pred rokom som bol účastníkom straníckeho stretnutia na okresnej úrovni a jednou z tém bol aj istý starosta. Vo vyspelých demokraciách, ako aj u nás platí prezumpcia neviny, no na rozdiel od nás, vo vyspelých krajinách platia aj isté morálne hodnoty a nič nie je viac ako kredit a dôvera politika.

Zjavne u nás podobné hodnoty a videnie chýbajú. U nás sa verejný činitelia skalopevne držia svojho koryta, aj keď sú podozrivý, poprípade vyšetrovaný, pričom prvým a základným pravidlom by pri výkone verejnej funkcie mala byť práve morálka a nie prezumpcia neviny.

Ale vrátim sa k spomínanému stretnutiu – na otázku o tomto starostovi, sa rozprúdila diskusia, očividne jednostranná, pričom všetci, čo som bol veľmi prekvapený, sa vyjadrovali o morálnych kvalitách, a nevine, ako by boli práve oni jeho anjeli strážny, vždy a všade pri ňom, ba dokonca sa zhodli na tom, že je to celé iba konštrukcia a nie je na tom ani kúsok pravdy.

Keďže s mojim videním politiky, a hlavne kreditu a morálky jednotlivca, kde už pri najmenšom podozrení by mal konkrétny človek aspoň do času objasnenia, odísť z verejnej funkcie, som sa nezhodol s myslením ostatních, tak som radšej odišiel.

A malé zamyslenie o treste...?

Ak by sme mali byť spravodlivý, tak hospodársku kriminalitu a spreneveru peňazí nás všetkých by bolo treba trestať prísnejšie – navrhujem sumu, ktorá je v tom ktorom prípade preukázaná ako spreneverená, vydeliť 2-násobkom priemernej mzdy, a ako výsledok máme počet mesiacov, ktoré by mali podozrivý dostať.

Veď je smiešne ak za 5 miliónov dostanem 5 rokov a za niekoľko stoviek miliónov (presnejšie 14,45 miliárd Sk), dostanem 11,5 roka...

Nestojí to za zamyslenie...?

 
SME Dnes - http://www.sme.sk/c/3119080/Prokurator-navrhol-exstarostovi-Bielikovi-patrocne-vazenie.html

 
Hospodárenie s peniazmi - http://aktualne.centrum.sk/domov/kauzy/clanek.phtml?id=221271

 
Trošku histórie - http://aktualne.centrum.sk/clanek.phtml?id=209857

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

To, čo predviedli Nemci a Taliani, je veľká hanba futbalu, tvrdil Hapal

Tréner národného tímu do 21 rokov Pavel Hapal bol plný emócií.

PLUS

Trinásť rokov trpí epilepsiou. Na Slovensku jej nedokázali pomôcť

Návšteva neurológa sa zmenila na sexuálne obťažovanie.


Už ste čítali?