Malá úvaha o treste...

Autor: Miloš Hajdin | 29.1.2007 o 18:39 | Karma článku: 9,18 | Prečítané:  5299x

5 miliónov = 5 rokov...alebo, čo rok to milión?

Asi pred rokom som bol účastníkom straníckeho stretnutia na okresnej úrovni a jednou z tém bol aj istý starosta. Vo vyspelých demokraciách, ako aj u nás platí prezumpcia neviny, no na rozdiel od nás, vo vyspelých krajinách platia aj isté morálne hodnoty a nič nie je viac ako kredit a dôvera politika.

Zjavne u nás podobné hodnoty a videnie chýbajú. U nás sa verejný činitelia skalopevne držia svojho koryta, aj keď sú podozrivý, poprípade vyšetrovaný, pričom prvým a základným pravidlom by pri výkone verejnej funkcie mala byť práve morálka a nie prezumpcia neviny.

Ale vrátim sa k spomínanému stretnutiu – na otázku o tomto starostovi, sa rozprúdila diskusia, očividne jednostranná, pričom všetci, čo som bol veľmi prekvapený, sa vyjadrovali o morálnych kvalitách, a nevine, ako by boli práve oni jeho anjeli strážny, vždy a všade pri ňom, ba dokonca sa zhodli na tom, že je to celé iba konštrukcia a nie je na tom ani kúsok pravdy.

Keďže s mojim videním politiky, a hlavne kreditu a morálky jednotlivca, kde už pri najmenšom podozrení by mal konkrétny človek aspoň do času objasnenia, odísť z verejnej funkcie, som sa nezhodol s myslením ostatních, tak som radšej odišiel.

A malé zamyslenie o treste...?

Ak by sme mali byť spravodlivý, tak hospodársku kriminalitu a spreneveru peňazí nás všetkých by bolo treba trestať prísnejšie – navrhujem sumu, ktorá je v tom ktorom prípade preukázaná ako spreneverená, vydeliť 2-násobkom priemernej mzdy, a ako výsledok máme počet mesiacov, ktoré by mali podozrivý dostať.

Veď je smiešne ak za 5 miliónov dostanem 5 rokov a za niekoľko stoviek miliónov (presnejšie 14,45 miliárd Sk), dostanem 11,5 roka...

Nestojí to za zamyslenie...?

 
SME Dnes - http://www.sme.sk/c/3119080/Prokurator-navrhol-exstarostovi-Bielikovi-patrocne-vazenie.html

 
Hospodárenie s peniazmi - http://aktualne.centrum.sk/domov/kauzy/clanek.phtml?id=221271

 
Trošku histórie - http://aktualne.centrum.sk/clanek.phtml?id=209857

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Zlepenec potrebuje lídra

Nevidno nikoho, kto by to vedel zlepiť.

SVET

Ruská agentka sa na súde priznala. Ako funguje ruská špionáž v USA?

Na jedného špióna je viac ako desať ľudí.


Už ste čítali?